• Ośrodek LOWE

• GMINA Biały Bór LAUREATEM KONKURSU GRANTOWEGO NA UTWORZENIE „LOWE”,

czyli  Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji.

1 lipca 2020 r. Burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski zawarł umowę z Fundacją Małopolska Izba Samorządowa z Krakowa  na powierzenie grantu na uruchomienie Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w Białym Borze (LOWE). Dotacja w wysokości 250.000 zł  będzie przeznaczona na utworzenie i funkcjonowanie  pierwszego w gminie LOWE, który powstanie w Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Białym Borze.

Autorkami i pomysłodawczyniami wniosku aplikacyjnego LOWE były: p. Elżbieta Andrasz (dyrektor szkoły) oraz p. Magdalena Rajnert (pedagog). Wniosek został wysoko oceniony w konkursie grantowym uzyskując 80 punktów i dofinansowanie w pierwszym naborze (https://lowe.edu.pl/ostateczne-wyniki-konkursu-grantowego-lowe/).

Jaką funkcję pełni Ośrodek  LOWE w środowisku lokalnym?

LOWE stanowi dodatkową funkcję szkoły, polegającą na zapewnieniu oferty edukacyjnej dla osób dorosłych z otoczenia szkoły z zakresu umiejętności podstawowych, jak i innych kompetencji kluczowych.

LOWE to:

1. Rozwój osobisty, społeczny i zawodowy uczestników projektu,
            2. Miejsce tworzone przez ludzi i dla ludzi, w którym każdy znajdzie coś dla siebie,
            3. Szansa na integracje lokalnej społeczności,
            4. Nowe spojrzenie na edukację osób dorosłych.

W projekcie przewidziano wiele atrakcyjnych (bezpłatnych) form edukacyjnych jak również  wyjazdy edukacyjne, usługi doradcze, szkolenia, kursy, konferencje, targi itp.  Oferta edukacyjna Ośrodka powstanie w oparciu o badanie ankietowe, któe pozwoli nam poznać potrzeby, chęci a nawet marzenia osób, które chcą się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności w ramach LOWE. Oferta LOWE  będzie  „uszyta na miarę” każdego uczestnika projektu.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.bialybor.com.pl i www.zs1bb.edupage.org oraz szkolnego facebook’a, na którym sukcesywnie będą zamieszczane informacje o projekcie, planowanych wydarzeniach oraz harmonogram naboru.

Okres realizacji projektu: od 01 lipca 2020 roku do 28 lutego 2022 roku. Trwałość projektu: 1 rok.

Biuro projektu: Zespół Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Białym Borze, ul. Dworcowa 19, Biały Bór,
            telefon: 531-834-691, e-mail: lowe.zs1bb@op.pl

Projekt powstał w ramach konkursu nr POWR.02.14.00-IP.02-00-001/19, Działanie 2.14 Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie, typ operacji: Przygotowanie szkół do pełnienia roli Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji we współpracy z organem prowadzącym i społecznością lokalną, tj. do prowadzenia działań na rzecz aktywności edukacyjnej osób dorosłych, w zakresie rozwijania potrzebnych na rynku pracy kompetencji kluczowych, oraz rozwój metod i narzędzi pracy nauczycieli tych szkół z osobami dorosłymi, w szczególności na terenach wiejskich i w małych miastach.